молив

м.
Карандаш
* * *
карандаш
* * *
мо́лив м
карандаш

Български-руски речник. 2013.

Смотреть что такое "молив" в других словарях:

  • крејон — (фр. crayon) 1. вид молив, креда за сликарска работа 2. слика изработена со молив или со креда 3. скица, нацрт 4. вид боја за шминкање …   Macedonian dictionary

  • графика — (грч. graphike) 1. слик. а) гранка во ликовната уметност во која уметникот ја остварува својата идеја со помошта на цртеж изработен со молив, со перо и сл. б) уметнички дела изработени на таков начин 2. тип. печатење, умножување со печатење 3.… …   Macedonian dictionary

  • иворит — (анг. ivory слонова коска) бела маса пронајдена во Америка, соединета и измешана со хартија, на која се пишува со молив или со мастило, а потоа напишаното може лесно да се избрише со влажна крпа …   Macedonian dictionary

  • кроки — (фр. croquis) скица, нацрт на слика или на предел изработен со едноставни средства (молив, шестар, со мерење од око и сл.) …   Macedonian dictionary

  • лајтпен — (анг. light pen оптички молив) комп. светлосно перо, влезен уред што содржи светлосно чувствително коло што реагира на светлината од катодната цевка овозможувајќи на тој начин цртање по екранот не се употребува за задачи што бараат голема… …   Macedonian dictionary

  • мина — (итал. mina) 1. подземен ходник или галерија во рудници 2. еоу. а) зрно од експлозивна материја, сместено во специјална обвивка, што се поставува под земја, под вода и сл. за да предизвика експлозија; 6) зрно што се истрелува од минофрлач. (гер.… …   Macedonian dictionary

  • загладити — гладжам, джаш, Пр. Див. загладжувати. Загладив єм якоси тоту ямку в дошці. Жебы загладити (провину) гріхи, все молив ся …   Словник лемківскої говірки

Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.